Elles van Gelder neemt haar publiek met beeld en geluid mee op reis door het Afrikaanse continent. Van Zuid naar Oost en West ontmoet je de mensen achter de verhalen. Grote thema’s als klimaatverandering, migratie en mensenrechten komen tot leven via persoonlijke perspectieven. Het resultaat: meer begrip voor complexe contexten, een gevoel van verbondenheid met andere werelden en het aanzetten tot zelfreflectie.
In deze sessie deelt Elles praktische technieken voor multimediale journalistiek. Hoe kies je de juiste vertelvorm voor een verhaal? Deze praktische sessie is ook waardevol voor organisaties die hun boodschap krachtiger willen overbrengen. Dankzij haar brede ervaring met verschillende media kan Elles deelnemers inspireren en concrete handvatten bieden. Je leert verhalen beter structureren, communicatie versterken en je publiek effectiever bereiken.
Deze lezing analyseert actuele en toekomstige trends in Afrika: van migratie en bevolkingsgroei tot economische ontwikkeling en urbanisatie. Elles maakt complexe data en ontwikkelingen begrijpelijk door ze te verbinden met menselijke verhalen en concrete voorbeelden. Zo krijgen deelnemers een helder beeld van zowel uitdagingen als kansen, en inzicht in trends die strategisch belangrijk zijn voor beleidsmakers, bedrijven en onderwijsinstellingen.
In deze lezing gaat Elles in op de blijvende effecten van apartheid op de Zuid-Afrikaanse samenleving. Ze richt zich op de zogenoemde Born Free generatie – jongeren die na het einde van apartheid zijn geboren en opgroeien met de belofte van vrijheid en gelijkheid. Aan de hand van persoonlijke verhalen, foto’s en documentairefragmenten laat zij zien hoe deze generatie laveert tussen hoop en teleurstelling: tussen dromen van een rechtvaardige toekomst en de harde realiteit van armoede, ongelijkheid en politieke onzekerheid. Met scherpe observaties en indringende reportages schetst Van Gelder een veelzijdig beeld van een generatie die symbool staat voor de kansen én uitdagingen van een jonge democratie.
Elles vertelt openhartig over haar ervaring met borstkanker, het herstelproces en het leven daarna. Met persoonlijke anekdotes – zoals haar zoektocht naar een pruik, omdat dat even het enige was waar ze controle over had – en portretfoto’s die haar man maakte vanaf de diagnose tot de remissie, neemt ze het publiek mee in een intieme reis. Een sessie over ziek zijn, overwinnen en veerkracht, maar ook over herstel: de fase die vaak minder aandacht krijgt. Want als je de dood in de ogen hebt gekeken, lijkt er van je verwacht te worden dat je je leven radicaal verandert en grote inzichten deelt. Maar is het niet ook genoeg om er simpelweg nog te zijn?
Elles deelt haar ervaringen uit vijftien jaar journalistiek en correspondentschap in Afrika, met reportages uit oorlogsgebieden en afgelgen regio’s. Ze vertelt hoe het is om complexe, gevoelige en soms gevaarlijke situaties te verslaan: van het vinden van verhalen en de voorbereiding van reizen tot de praktische en morele dilemma’s onderweg en hoe je omgaat met wat je hoort en ziet als je weer thuis bent. Deze sessie biedt een uniek kijkje achter de schermen van het leven als correspondent.